Mektebim Mersin'de Fark Yaratacak

Mersin’de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında modern ve teknolojik kampüsünde eğitime başlayacak olan Mektebim’in tanıtımı yapıldı.

Hilton Otel’de yapılan tanıtım toplantısına Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Badas, Mektebim Kurucusu Ümit Kalko, eğitimciler ve veliler katıldı.

İlk olarak tanıtım filminin gösterildiği toplantıda konuşan Kalko, Mektebim’i kurduklarında bir anayasa oluşturduklarını belirterek, bunun 4 maddeden meydana geldiğini söyledi. Hedeflerinin Türkiye Okulu olmak olduğunu ifade eden Kalko, "Şu an Türkiye'de 65 kampüs ve 200'ün üzerinde okula sahibiz. 28 şehirde varız. Biz akıl ve bilim yolundan giden, dogmatik düşünceden arındırılmış çağdaş ilkeleri kendine hedef edinmiş bir eğitim kurumu olmayı diledik. Bu bağlamda da yatırımlarımızı yaptık" dedi.

"Öğretmenler Ve Eğitim Girişimcileri Birer Mimardır"

Öğretmenler ve eğitim girişimcilerinin aslında birer mimar olarak nitelendiren Kalko, "Mimarlar binaları ve gayrimenkulleri şekillendirir, biz de geleceğimizi şekillendiriyoruz. Çocuklarımızın geleceğine yön veriyoruz. Çünkü okul seçmek bir yaşam seçmek gibidir. Okul seçmek kültür seçmektir. Bir çocuğun hangi okulda okuduğu onun geleceği ile ilgili çok ciddi hatıralar bırakır. Bir okulun kültürü danışma görevlisine, öğretmenine, eğitim müfredatına da, sosyal olanaklarına da yansır. Bu bağlamda bizler Mektebim olarak sevdiğimiz işimizi yapmaktan gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Girişimci bir nesil yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Ümit Kalko, "Çocuk yeni bir fikir söylüyor 'Sus çocuğum icat çıkarma' diyorsunuz. Bırakın icat çıkarsın. İcat çıkartma dediğiniz bir nesilden nasıl bilim insanı bekliyorsunuz. Hata yapmaktan korkan bir nesil, inisiyatif kullanmaktan korkan bir nesil, özgüveni eksik bir nesil olur. Özgüveni eksik nesil girişimci olamaz. Ülkemizde iki tane sorun var; bir eğitim, iki girişimcilik. Girişimcilerimiz biraz da eğitim girişimcisi olur ise Türkiye çok farklı yerlere gidebilir.” Dedi.

Yeni bir çağ başladığını ve endüstri 4.0'ın çok önemli olduğunu kaydeden Ümit Kalko, "Bundan 20 sene sonra dünyadaki mesleklerin yüzde 60'olmayacak. Biz eğitimcilerin de bu yeniliği görmesi lazım. Eğitim müfredatını geleceğe göre şimdiden şekillendirmeliyiz. Eğitimde ilk kez endüstri 4.0'ı Mektebim olarak tüm müfredatımıza dâhil ettik" dedi.

Açtıkları okulların kapılarının Mersin’deki tüm devlet okullarında okuyan öğrencilere açık olduğunu ifade eden Kalko, "Bizler Milli Eğitime bağlı okullarız ve bu okullarda bahsettiğimiz sosyal ortamlar sadece Mektebim'de okuyan öğrencilere özel değil, Mersin ilinde okuyan tüm öğrencilere açıktır. Bu bağlamda okullarımızın müsait olduğu zamanlarda konferans salonundan cep sinemasına, spor salonundan buz pateni ve yüzme havuzundan tüm devlet okullarımız ücretsiz faydalanabilir. Çünkü bunlar birer milli servettir. Bunların atıl kalmamasını şimdiden rica ediyorum, okulumuzun kapıları sonuna kadar açık" dedi.

"Hedef 2020'de Mektebim Üniversitesi Açmak"

Daha sonra okul hakkında bilgi veren Kalko, hedeflerinin 2020 yılında İstanbul’da Mektebim Üniversitesi açmak olduğunu dile getirdi.

Kalko konuşmasının ardından toplantıya katılan Vali Yardımcısı Deniz, Toroslar Kaymakamı Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökbel, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Badas’a Mersin Kampüsü'nün kurulmasındaki destekleri nedeni ile birer teşekkür plaketi verdi.