Mathletic Sonuçları!
24 Nisan 2019 Çarşamba
TÜMÜNÜ GÖSTER
Başarının Matematiği
15 Mayıs 2019 Çarşamba
Geleceğin Ressamı!
06 Mayıs 2019 Pazartesi
Ciritte En Önde
08 Nisan 2019 Pazartesi
TÜMÜNÜ GÖSTER
Endüstri 4.0 - Dünyayı Oku

EĞİTİMDE ENDÜSTRİ 4.0
YAKLAŞIMI MEKTEBİM’DE

MEKTEBİMLİLER DÜNYAYI TAKİP EDİYOR; KODLAMA, KÜRESEL FARKINDALIK, FİNANSAL OKURYAZARLIK, ELEKTRONİK TASARIM, M-LEAD VE E-STEM DERSLERİYLE, GELECEĞİ BUGÜNDEN OKUYORLAR, İKİNCİ YABANCI DİL ÖĞRENEREK, KENDİ BAŞARI HİKAYELERİNİ YAZIYORLAR.

Endüstri 4.0 - Dünyayı Oku

KODLAMA

Mektebim olarak Yenilikçi Eğitim Programlarımızla öğrencilerimizi hayata hazırlıyoruz. Küresel çapta eğitime yön verme vizyonunda olan Mektebim, Endüstri 4.0 ve 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesi için hazırlanan eğitim programları ile çağın gerekliliklerine göre değiştirip, geliştirerek yoluna devam etmektedir.

Endüstri 4.0’ın teknolojik unsurları okul öncesinden liseye kadar Mektebim çatısı altında uygulanmaktadır. Uygulama amacımız küreselleşen dünyada öğrencilerimizin çağın gerekliliklerine göre donatılmış bireyler olarak yetişmesidir.

Endüstri 4.0’ın teknolojik unsurlarından biri olan “Eklemeli Üretim” kısmı için kampüslerimizdeki 3D yazıcıları kullanmaktayız. Tüm kampüslerimizde 3D yazıcımız bulunmaktadır. Öğrencilerimiz Endüstri 4.0’ın hayatımıza kattığı “Hayal et-Tasarla-Üret” mottosuyla bilişim derslerimizde öğrendikleri Tinkercad programı aracılığıyla istedikleri ürünü üç boyutlu olarak tasarlayabilmekte ve 3D yazıcılarımızdan çıktı alarak hayal edip tasarladıkları objeleri ürün olarak çıkarabilmektedir.

FİNANSAL OKURYAZARLIK

Endüstri 4.0’ın diğer unsurlarından biri olan “Artırılmış Gerçeklik”le ilgili olarak kampüslerimizde Artırılmış Gerçeklik gözlüklerini kullanmaktayız. Her kampüsümüzde Artırılmış Gerçeklik gözlükleri bulunmaktadır. Okul öncesinden liseye kadar kullandığımız “Mozaweb” uygulamamız ve artırılmış gerçeklik gözlüklerinin yardımıyla öğrencilerimiz öğrenmeleri gereken bilgileri, derslerde yaşayarak öğrenmektedir.

Endüstri 4.0’ın veri-analiz, yazılımların yatay ve dikey entegrasyonu, bulut, simülasyon ve akıllı robotlar kısmında ise çözüm ortağımız “Bilişim Garaj Akademi”nin desteğiyle öğrencilerimiz kodlama derslerinde karmaşık problemlerin çözümlerini yapmakta ve sistematik düşünme becerilerini geliştirmektedirler. Tasarladıkları kodlarla robotların verilen görevleri yapmalarını sağlamaktadırlar.

Dünya Ekonomi Forumu’nun 2016 yılında açıkladığı raporda en iyi 10 beceri ile, 2020’de beklenilen en iyi 10 beceri arasında karmaşık problemlerin çözümü 1.sırada yer almaktadır.

Bu rapordan hareketle öğrencilerimize Kodlama derslerinde karmaşık problemler verip onların bu problemleri çözmelerini sağlıyoruz.

M-LEAD

Dünyadaki eğitim, bilgi odaklı olmaktan çıkıp beceri odaklı bir hâl almaya başladı. Bilginin önemi tabii ki inkâr edilemez ama günümüz teknolojisinde insanların bilgiye ulaşması çok kolay. Önemli olan, o bilgiyi kullandıkları beceriyi geliştirmektir.

Mektebim olarak hedefimiz öğrencilerimizin bu becerileri üst seviyede kullanmalarına katkı sağlamaktır. Çünkü geleceğin mesleklerinin şu an adını bile bilmiyoruz. Birkaç sene öncesine kadar hayatımızda olmayan birçok yeni meslek tanımı hayatımıza girecek. Bu mesleklerin hepsinde sözü edilen beceriler önemli olacak.

KÜRESEL FARKINDALIK

Mektebim olarak Endüstri 4.0’ın teknolojik unsurlarını 21.yüzyıl becerileriyle entegre eden müfredat planlarımızla öğrencilerimizin gelişimini sağlıyoruz. Amacımız, öğrencilerimizin bu becerilere hâkim birer “dünya vatandaşı” olarak yetişmeleridir.

Bu amaç doğrultusunda Okul Öncesinde “Kritik düşünme Becerileri, M+ Station, İnovasyon” dersleri ile Endüstri 4.0 için ilk hazırlıklarına başlayan öğrencilerimiz; İlkokulda “Finansal Okuryazarlık, Küresel Farkındalık, Kodlama”; Ortaokulda “STEM, 3D ve Kodlama Uygulamaları” ile Endüstri 4.0 için çalışmalarını geliştirmekte; Lisede tüm gruplarda “Kodlama ve M-Lead” dersleri kapsamında girişimcilik ve İnovasyon üzerine yoğunlaşıp üç boyutlu tasarımlar yaparak bilişim ve STEM uygulamalarıyla ürün odaklı çalışmalar ortaya koymakta, Endüstri 4.0 süreçlerinin MEKTEBİM’de olan kısmını tamamlamaktadırlar.

Hızlı Erişim Menüsü